turnieje sportowe
  • 22 marca 2021

Jak zrobić relację zdjęciową z turniejów nietypowych dyscyplin sportowych?

Gdy większość z nas słyszy słowo „sport”, pierwsza myśl to piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis czy skoki narciarskie, czyli dyscypliny sportowe, które wzbudzają emocje u tysięcy polskich kibiców. Warto jednak pamiętać, że sport to nie tylko piłka nożna, a wzrost popularności egzotycznych konkurencji przekłada się też na fotografię sportową. Jakie nietypowe dyscypliny sportowe stanowią łakomy kąsek dla fotografów poszukujących ciekawych ujęć? Jak zrobić ciekawą relację zdjęciową z amatorskiego i profesjonalnego turnieju?

Statyczne sporty nie muszą być nudne

Wśród dyscyplin sportowych o rosnącej popularności znaleźć można przede wszystkim liczne sporty statyczne, czyli takie o niewielkiej dynamice ruchowej uczestników. Odnosi się to zarówno do sportów halowych takich jak tenis stołowy czy curling, sportów umysłowych w rodzaju szachów czy brydża, jak i dynamicznie rozwijającego się e-sportu. Zrobienie ciekawych zdjęć z tego rodzaju turniejów stanowi trudne wyzwanie dla niedoświadczonych fotografów. W przypadku fotografii sportowej istotne jest nie tylko wiarygodne przedstawienie zachodzących na turnieju wydarzeń, ale też, a może nawet przede wszystkim, wyeksponowanie charakterystycznych dla sportu emocji. Dobre zdjęcie powinno wydobyć ekscytację związaną z uprawianiem sportu i podzielić się nią z odbiorcą. Kluczowa wydaje się tutaj rola ruchu, który w przypadku klasycznych sportów stanowi najważniejszy nośnik emocji. Biegnący piłkarz zestawiony z pustą bramką znacznie silniej oddziałuje na odbiorcę od piłkarza stojącego na środku boiska. Niestety w przypadku nietypowych dyscyplin sportowych ruchu jest niewiele, a fotografowie muszą szukać innych sposobów na wyeksponowanie sportowych emocji.

Zdjęcia zawodników i sprzętu sportowego jako sugestia emocji

Ciekawym sposobem na obejście opisanego powyżej problemu jest skupienie się na robieniu zdjęć zawodnikom w otoczeniu wykorzystywanego przez nich sprzętu sportowego. Trick ten sprawdza się szczególnie przy zaakcentowaniu bardziej emocjonalnych momentów w turniejach. To właśnie wtedy na twarzach sportowców pojawiają się emocje. Co istotne, należy je umieścić w odpowiednim kontekście, tak, by odbiorca od razu wiedział, w jakiej sytuacji wykonano zdjęcie. W tej sytuacji przydatne bywają używane w sporcie akcesoria. Przykładowo zasmucony gracz siedzący przed szachownicą od razu skojarzy się ze smutkiem po przegranej, a uśmiechnięty, lekko spocony zawodnik wyposażony w sprzęt do tenisa stołowego wzbudzi w odbiorcach radość z wygranego meczu. Oczywiście wspomniane akcesoria muszą być łatwo rozpoznawalne oraz odpowiednio zaakcentowane – nie mogą znajdować się na drugim planie, powinny być raczej w centrum zdjęcia. W przypadku amatorskich turniejów warto zadbać o wysoką jakość sprzętu, który można zakupić w wyspecjalizowanych sklepach takich jak Decathlon.

Zrobienie ciekawej relacji zdjęciowej z turniejów nietypowych dyscyplin sportowych jest niemałym wyzwaniem dla początkujących fotografów. Mamy nadzieję, że wykorzystasz w praktyce przekazaną przez nas wiedzę, a opisane w tekście sztuczki przełożą się na jeszcze lepszą jakość twoich zdjęć!

redakcja serwisu

E-mail : sabina.pyc@orionmedia.pl

Submit A Comment