telefon dla seniora
  • 20 stycznia 2022

Na co zwrócić uwagę kupując telefon dla seniora?

Aktualnie prawie 80% polskich seniorów korzysta z telefonu komórkowego, ale zaledwie 33% ma smartfona. Pozostali posiadają tradycyjne komórki z klawiaturą i małym wyświetlaczem, które zazwyczaj nie mają internetu. Te braki mogą im szczególnie doskwierać od czasu pandemii, ponieważ wiele spraw załatwia się teraz zdalnie – kontakt z rodziną i znajomymi, teleporady lekarskie, e-recepty, sprawy urzędowe czy zakupy. Zdaniem ekspertów Huawei CBG, niski wskaźnik smartfonizacji tej grupy wiekowej przekłada się na wysoki poziom cyfrowego wykluczenia. W 2021 r. aż 42% starszych osób nie korzystało z internetu. Aby dołączyć do cyfrowego świata i korzystać z jego zalet, seniorzy potrzebują odpowiedniego sprzętu – prostego w obsłudze smartfona, z dużym ekranem i w niewygórowanej cenie.

Jak zatem zapewnić starszej osobie telefon, który spełni jej oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Eksperci Huawei CBG podpowiadają na co zwrócić uwagę kupując smartfona:

  1. Duży ekran o dobrej rozdzielczości – ważne, aby prezentowana treść była zawsze wyraźna, zwłaszcza, że większość osób starszych korzysta okularów lub soczewek. Wyświetlacze o przekątnej nieco ponad 6,5 cala powinny się dobrze sprawdzić – są wystarczająco duże, a wyposażone w nie urządzenia nie są ani zbyt ciężkie ani nieporęczne.
  2. Prostota użytkowania – warto upewnić się, że rozpatrywany smartfon ma opcję trybu prostego. Po jego włączeniu ikony na ekranie i rozmiar czcionki są zdecydowanie większe, co pozwoli osobie starszej bez problemu obsługiwać taki telefon.
  3. Pojemna bateria – komórka powinna wytrzymywać przynajmniej 2-3 dni bez ładowania, żeby seniorzy nie musieli się martwić stanem baterii przy każdym wyjściu z domu.
  4. Dobry i mocny głośnik –  dzięki niemu osoba słabiej słysząca łatwiej będzie mogła usłyszeć, gdy telefon dzwoni. Lepsza jakość dźwięku przekłada się też na wyraźniejszy głos rozmówcy. Dodatkowym plusem jest gniazdo mini Jack do podpięcia przewodowych słuchawek, które posłużą do rozmów lub jako antena, dzięki której taki smartfon jak np. Huawei nova Y70 zamieni się w tradycyjne radio.
  5. Cena do około 1 tys. złotych – mało który senior będzie korzystał z zaawansowanych funkcji, czy aplikacji, więc ta grupa wiekowa nie potrzebuje drogich, bardzo mocnych urządzeń. Tańszy smartfon, który spełnia wyżej wymienione kryteria, powinien być w zupełności wystarczający.

Przygotowanie smartfona po zakupie

Zanim seniorowi wręczymy nowy telefon, należy go odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o naklejenie foli ochronnej na ekran czy kupno i nałożenie case’a lecz całą konfigurację urządzenia po jego pierwszym włączeniu. Po przejściu podstawowych ustawień można sprawdzić czy system nie wymaga aktualizacji. Warto też wyrzucić wszystkie zbędne aplikacje, a w ich miejsce wgrać i uruchomić program antywirusowy oraz te najbardziej przydatne, jak np. nawigacja, komunikator czy portal informacyjny. Po takich porządkach, pozostało jeszcze włączyć tryb prosty, poukładać ikonki aplikacji według ich użyteczności oraz sprawdzić czy całość jest łatwa do nawigowania.

redakcja serwisu

E-mail : sabina.pyc@orionmedia.pl

Submit A Comment